Szkodliwe leki przeciwbólowe

Choć trudno w to uwierzyć – nie ma na świecie jednego, dobrego lekarstwa. Prędzej czy później coś nam musi zaszkodzić. Zwróćmy uwagę, że w telewizji dominują reklamy z niezdrowym jedzeniem a następnie jako przerywnik – widzimy reklamy z lekami na „wszystko”. Czy to przypadek?

Apteki pękają od medykamentów na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Od bólu głowy, ból zęba, ból gardła, szybkie trawienie, problemy z wątrobą, do bólu stawów czy łagodzenia ran i ukąszeń. Trudno uwierzyć, że „dobroczynne” leki też należy przyjmować z głową.

leki przeciwbólowe

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Są to leki przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe. Zaliczamy do nich m.in. takie leki jak ibuprofen, aspiryna czy paracetamol. NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) są stosowane w przypadku łagodzenia bólu o nasileniu słabym do umiarkowanego różnego pochodzenia. Wyróżniamy takie bóle jak: ból głowy, zębów, bóle stawowo-mięśniowe, menstruacyjne czy też bóle towarzyszące chorobom zwyrodnieniowym. Mechanizm działania NLPZ oparty jest na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz COX-1 i COX-2 (te same enzymy hamuje kwas acetylosalicylowy), a ich działanie jest silniejsze w porównaniu do paracetamolu czy też aspiryny.

Konsekwencje stosowania dużych dawek NLPZ

Należy pamiętać aby w przypadku dozowania leków zachować szczególną ostrożność i nie zażywać więcej niż to konieczne. To samo tyczy się częstotliwości przyjmowania takich leków. W przypadku nadużywania leków typu NLPZ mogą pojawić się działania niepożądane jak np.
– nadżerki i owrzodzenia oraz krwawienia z przewodu pokarmowego
– zaburzenia czynności nerek, które mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi
– zaburzenia układu krzepnięcia
– objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego
– poważne problemy przy niewydolności serca, chorób wątroby, nerek, astmy

Nie należy stosować leków NLPZ z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, hamującymi krzepnięcie krwi, heparyną, litem, metotreksatem, tiklopidyną, fenytoiną oraz doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi (pochodnymi sulfonylomocznika).

Jak przyjmować leki przeciwbólowe?

Pamiętaj, że ból jest objawem toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Kontroluj jego przyczynę i spróbuj ją usunąć zamiast przyjmować „garść” tabletek. Jeśli ból trwa dłużej niż trzy dni – koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Leki przeciwbólowe pomagają ale też powodują konsekwencje w postaci uszkodzeń śluzówki żołądka. Przyjmując różne leki przeciwbólowe należy zwracać uwagę jakie substancje są w nich zawarte aby nie doprowadzić do przedawkowania. Leki należy kupować w aptece, gdzie zawsze dodatkowo można zapytać czy nie wchodzą w interakcje z innymi medykamentami. Dodatkowo, silne leki przeciwbólowe mogą upośledzać koncentrację i tym samym utrudniać prowadzenie samochodu. Leki należy przechowywać w miejscu suchym i bezpiecznym oraz z dala od dzieci.

 

Źródło: https://medlabo.pl/leki-przeciwbolowe-podzial-wskazania-do-stosowania-dzialania-niepozadane/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *