Koronawirus. Co warto wiedzieć na temat COVID-19?

Czym jest Koronawirus?

Koronawirusy są gatunkami wirusów należących do podrodziny Coronavirinae z rodziny Coronaviridae w rzędzie Nidovirales. Wyróżniamy cztery rodzaje: alfa-, beta-, gamma- i deltakoronawirusy. Nosicielami tych poszczególnych gatunków mogą być zarówno ssaki jak i ptaki. Nazwa tego wirusa wywodzi sie z łac. corona, co oznacza koronę lub wieniec, ponieważ osłonki wirusów w mikroskopii elektronowej wydają się „ukoronowane” pierścieniem małych, przypominających żarówki struktur.

Geneza koronawirusów ludzkich

Pierwsze szczepy ludzkiego koronawirusa zidentyfikowano w latach 60. XX wieku. W 1962 roku wyizolowano szczep B814, który pochodził od dziecka z objawami przeziębienia, stosując hodowlę narządową pochodzącą z tchawicy. Niestety otrzymana próbka zaginęła przed opracowaniem metod pozwalających na identyfikację gatunku. W kolejnych latach uzyskano następne izolaty kliniczne. Każdy z nich identyfikowano jako osobne gatunki.

Obecnie wyróżnia się siedem gatunków koronawirusów wywołujących infekcję u człowieka:

1. ludzki koronawirus 229E(ang.) – alfa-koronawirus;
2. ludzki koronawirus OC43(ang.) (HCoV OC43) – beta-koronawirus;
3. ludzki wirus SARS (SARS CoV Urbani) – beta-koronawirus;
4. ludzki koronawirus NL63(ang.) (HCoV NL63, początkowo znany jako wirus New Haven) – alfa-koronawirus;
5. ludzki koronawirus HKU1(ang.) (HCoV HKU1) – beta-koronawirus;
6. ludzki koronawirus bliskowschodniego zespołu oddechowego – wirus MERS (MERS-CoV, także: HCoV-EMC/2012, ludzki betakoronawirus 2c EMC/2012) – beta-koronawirus;
7. ludzki koronawirus SARS-CoV-2[10] (początkowo 2019-nCoV, zidentyfikowany w Wuhanie).

Czym jest COVID-19?

Skrót COVID-19 (od ang. Coronavirus Disease ) to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Choroba została po raz pierwszy rozpoznana i opisana podczas fali zachorowań, która rozpoczęła się w listopadzie 2019r. w środkowych Chinach (prowincja Hubei, miasto Wuhan).

Objawy koronawirusa:

Uważa się, że okres wylęgania wirusa wynosi od 1 do 14 dni, a jego mediana wynosi 5-6 dni. Większość pacjentów ma łagodne objawy i dobre rokowania. Do typowych objawów zarażenia koronawirusem należą: gorączka, suchy kaszel, płytki oddech i zmęczenie. Mniej występującymi objawiami choroby są m.in. ból gardła, biegunka, katar, kichanie. W zaawansowanych przypadkach zakażenia, koronawirus może prowadzić do zapalenia płuc, posocznicy, wstrząsu septycznego, zespołu ostrej niewydolności oddechowej a nawet do śmierci.

Podsumowując, wirus może atakować nasze układy:

– układ oddechowy – powodując w ciężkich przypadkach ostre atypowe zapalenie płuc oraz zespół ostrej niewydolności oddechowej;
– układ nerwowy – wywołując objawy neurologiczne, jak ból głowy, nudności, uczucie splątania, zaburzenia świadomości, a w ciężkich przypadkach choroby naczyniowo-mózgowe. W przypadku wirusa SARS istnieją badania in vivo mówiące również o możliwości infekcji pnia mózgu;
– układ pokarmowy – powodując między innymi biegunkę i wymioty. Badania wykazały obecność wirusa w kale;
– układ moczowy – wywołując powikłania takie jak ostre uszkodzenie nerek. Badania wykazały obecność wirusa w moczu pacjentów;
– układ krwionośny – przyczyniając się do ostrej niewydolności serca.

Kwarantanna. Czy to konieczne?

Kwarantanna jest nakładana na zdrowe osoby, które miały styczność z osobami chorymi lub na osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem. Kwarantanna trwa 14 dni ale o jej ewentualnym przedłużeniu decyduje lekarz. Podczas kwarantanny nie należy opuszczać domu – nie wychodzić do sklepu oraz nie spotykać się z innymi osobami. Podczas trwania tego okresu należy monitorować temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie oraz zachowywać zasady podstawowej higieny osobistej. Jeśli jednak zauważymy któreś z objawów takie jak gorączka, kaszel lub duszności to niezwłocznie należy się skontaktować telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny unikając transportu publicznego.

Jak zapobiegać zarażeniu koronawirusem?

1. Myj często i dokładnie ręce przy użyciu wody i mydła, szczególnie po przyjściu do domu. Używaj także środka antybakteryjnego na zasadzie alkoholu.
2. Jeśli kaszlesz lub kichasz to koniecznie zakrywaj usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazowymi chusteczkami.
3. Unikaj chorych. Zachowaj bezpieczną odległość 1-2 metr między innymi ludźmi. Wirus przenosi się drogą kropelkową więc jeśli ktoś kichnie lub kaszle w Twoim otoczeniu to naraża Ciebie na zakażenie.
4. W sklepach używaj kart płatniczych zamiast gotówki.
5. Zrezygnuj z uścisków dłoni.
6. Dezynfekuj telefon.
7. Korzystając z publicznych toalet, wyłączaj wodę z kranu łokciem a drzwi otwieraj przedramieniem lub przy pomocy jednorazowej chusteczki nie dotykając klamki bezpośrednio dłonią.
8. Unikaj skupisk ludzi – wybieraj schody zamiast windy
9. Używaj jednorazowych rękawiczek
10. Unikaj dotykania rękoma oczu, ust i nosa.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/SARS-CoV-2
https://pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19
https://whc.ifps.org.pl/2020/03/informacje-dotyczace-koronawirusa-sars-cov-2-i-zasad-ochrony-przed-zakazeniem/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *