Choroba refluksowa przełyku

 

Choroba refluksowa przełyku

Refluks jest bardzo częstą dolegliwością polegającą na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku z powodu niesprawności zwieracza dolnego przełyku. Około 20% populacji w krajach rozwiniętych doświadcza co najmniej raz w tygodniu objawów refluksu a 10% z nich odczuwa je codziennie.

Przebieg oraz objawy

Wyróżniamy następujące objawy oraz powikłania:
1) zespoły przełykowe
– typowy zespół refluksowy (zgaga)
– zespół bólu w klatce piersiowej
2) zespoły z uszkodzeniem przełyku
– zapalenie przełyku
– zwężenie przełyku
– przełyk Barretta
– gruczolakorak
3) zespoły pozaprzełykowe
* o ustalonym związku
– kaszel
– astma oskrzelowa
– ubytki zębowe
– przewlekłe zapalenie krtani
* o możliwym powiązaniu
– zapalenie zatok
– zapalenie gardła
– zwłóknienie płuc
– zapalenie ucha środkowego
– nieprzyjemny zapach z ust
– krwawienie z górnej części przełyku

Jak powstaje refluks?

Uważa się, że powodem występowania refluksu jest przedłużony czas relaksacji dolnego zwieracza przełyku, co prowadzi do zarzucania i długotrwałego zalegania kwaśnej treści żołądkowej lub zasadowej treści jelitowej w przełyku. Przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego może być także przyczyną refluksu.

Ludzie, którzy cierpią na refluks zazwyczaj skarżą się na różnorodne objawy kliniczne takie jak: zgaga, uczucie pieczenia w klatce piersiowej a nawet uczucie cofania się pokarmu. Często objawy refluksu są bardzo podobne do objawów kardiologicznych. Mogą także występować objawy w górnych drogach oddechowych takie jak: chrypka, zapalenie krtani lub gardła.

Powikłania i diagnostyka

Do powikłań choroby refluksowej przełyku możemy zaliczyć:
– nadżerki przełyku
– zwężenie przełyku
– krwawienie z owrzodzenia
– owrzodzenie
– perforacja owrzodzenia
– Przełyk Barretta
– erozja szkliwa i próchnica

Refluks zwiększa aż 6-krotnie ryzyko wystąpienia raka gruczołowego przełyku, 5-krotnie raka złącza żołądkowo-przełykowego i 2-krotnie raka płaskonabłonkowego przełyku.

W celu uzyskania diagnostyki choroby należy wykonać badanie RTG przełyku z kontrastem, endoskopię górnego odcinka przewodu pokarmowego, 24 godzinną pH-metrię i manometrię przełykową lub test omeprazolowy.

Jak leczyć refluks i czego unikać?

Stosuje się leczenie zachowawcze np. leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (pantoprazol, omeprazol), które zmniejszają kwaśność soku żołądkowego. Ponadto w przypadku powikłań lub nieudanego leczenia zachowawczego stosuje się leczenie chirurgiczne.

W przypadku wyboru leczenia niefarmakologicznego, głównym celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie spożycia tłuszczu w diecie, zaprzestania palenia tytoniu, zmniejszenie masy ciała w przypadku nadwagi oraz poprawa komfortu życia np. poprzez spanie na lewym boku, uniesieniu wezgłowia łóżka czy unikaniu przyjmowania pozycji leżącej przez 2-3 godziny po zjedzeniu posiłku. Należy wyeliminować z diety produkty powodujące refluks takie jak: kawa, herbata, słodycze, tłuste pokarmy, owoce cytrusowe, ostre przyprawy.

 

Źródło: wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *